Altında sessiz bekleyiş

Geçtiğimiz haftayı karışık seyirde tamamlayan altın, yeni haftada satıcılı bir seyir sergiliyor. Geçtiğimiz haftayı 2.311 – 2.369 aralığında tamamlayan ons altın, bir miktar kayıplar vererek haftayı 2.320 dolar seviyesinde kapattı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde 08.50’de 2.325 dolar seviyesinde yatay bir seyir sergiliyor.

GRAM ALTINDA GELİŞMELER

Gram altın, dolar kurundaki yükseliş ve ons altındaki geri çekilmenin etkisiyle, yatay bir seyir sergiliyor. Geçtiğimiz haftayı 2.419 – 2,509 TL aralığında geçiren gram altın, haftayı 2.450 lira bölgesinde geride bıraktı.

Yeni haftanın ilk işlem gününde aynı saat diliminde 2.451 lira seviyesinde bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta karılık seyrin etkisiyle resmi altın fiyatları ve Kapalıçarşı’nın altın fiyatları arasında makas oluşmuştu. Yeni haftaya başlarken de bu makasın devam ettiği görülüyor.

Yeni haftanın ilk işlem gününde Kapalıçarşı altın fiyatları şu şekilde:

DOLAR ENDEKSİNDE SON DURUM

Dolar endeksinde görülen yükseliş trendi ons altın tarafında düşüşleri hızlandırdı. Geçtiğimiz haftayı 105,200 – 105,920 aralığında tamamlayan dolar endeksi haftayı 105.828 seviyesinde kapattı. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise aynı saat diliminde 105,778 seviyesinde yükselişini korumaya çalışıyor.

MAKRO EKONOMİK GELİŞMELER

Küresel piyasalarda yaşanan gelişmeler piyasalar üzerinde etkili oluyor. ABD PMİ verilerinin açıklandığı hafta geride kalırken, yeni hafta açıklanacak olan verilere odaklanıldı.

Yeni haftada ABD tarafında büyüme rakamları, FED üyelerinin konuşmaları ve FED toplantı tutanakları yakından takip edilecek.

FED toplantı tutanaklarında yer alan ifadelerin piyasaların radarında bulunuyor. Büyüme rakamları ise FED2in faiz kararını etkileyen faktörlerden biri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x